Dow Agro Sciences Men's Handicap Pennants

 

DOW AGROSCIENCES TARANAKI MEN’S HANDICAP PENNANTS

 

Taranaki Wide Round Two Results from Te Ngutu 23rd February 2013

 

DIVISION 1

 

Matt Cleaver Excavating Te Ngutu (7)    Tag Oil Stratford (2)

 

Love & Kerehoma  bt Ngatai & Kelly 5/4

 

Johston & Boyce bt Dordle & Kim 5/4

 

West & Cleaver – Schumacher & Cave AS

 

 

M Cleaver bt J Kim 3/1

 

J Boyce bt G Kelly 4/3

 

J Love – B Cave AS

 

P Kerehoma bt S Ngatai 3/1

 

J Johnston lost to J Durdle 1dn

 

M West bt O Schumacher 4/3

 

 

Patea (4) Hunting                        Fishing Waverley (5)

 

Finlay & Manukau Lost to Singh & Amon 4/3

 

Hawken & Paamu bt  Boon & Boon 5/4

 

Kanara & Rutten – Rees & Newland AS

 

 M Paamu lost to J Boon 4/3

 

S Manukau lost to R Amon 2/1

 

G Rutten – J Newland AS

 

R Finlay bt K Rees 2/1

 

M Kanara lost to D Singh 8/6

 

M Hawken bt C Boon 4/3

 

Eltham (4½)                Brougham Height Fitzroy 2 (4½)

 

Heta & Bland lost to Hanscombe & Niwa 2dn

 

Boland & Bishop – Northam & B Neil AS

 

Otene & Joll lost to Whitmore & T Neil 3/2

 

 R Joll bt J Niwa 1up

 

B Bland lost to B Neil 3/2

 

J Bishop lost to T Neil 2dn

 

K Boland bt D Hanscombe 2/1

 

P Heta bt N Northam4/3

 

J Otene bt R Whitmore 3/2

 

 

Division 2

 

Repco Te Ngutu (5½)                  Pungarehu (3½)

 

Walsh & Luff lost to Billing & Rothwell 2dn

 

Pittam & Smith – Knowles & Simpson AS

 

Lovell & Glossop bt Adamson & Giligan 2up

 

 

M Smith bt C Knowles 5/3

 

B Walsh bt R Billing 2up

 

B Luff lost to L Adamson 1dn

 

G Glossop lost to A Rothwell 2dn

 

J Lovell bt J Gilligan 2up

 

J Pittams bt D Simpson 5/4

 

 

Tui Inglewood (5)                        Sandfords Manaia (4)

 

Schrider & Jackson lost to Elliot & Thompson 2/1

 

Joseph & Dew bt Muritana & Ngere 4/3

 

Otene & McDonald lost to Morrell & Roberts 4/3

 

 

D Macdonald lost to B Thompson 7/5

 

M Dew bt P Elliot 4/3

 

B Jackson lost to J Ngere 2/1

 

T Schrider  bt K Murrell 2/1

 

P Joseph bt J Roberts 7/5

 

K Otene bt M Moritana 3/2

 

 

Opunake - Bye

 

 North Taranaki Round Two Results from Kaitake 23rd February 2014:

 

Division 1:

Todd Energy Manukorihi One (5)   Crowded House Waitara Two (4)

 

Hotter & Sarten Lost to Farquhar & Lima 7/6

 

Bellamy & Lewis Lost to Klenner & Saaward 2/1

 

Foster & Hamel Bt Flay & Bettridge 2 Up

 

D Lewis - M Lima AS

 

A Hotter Bt J Klenner 5/3

 

R Hamel - P Flay AS

 

M Foster  Bt S Saaward 4/3

 

I Sarten Bt S.Bettridge 5/4

 

B Bellamy Lost to D Farquhar 2 Down

 

Raceway Mowers Kaitake Two (81/2)   Westown Two  (1/2)

 

Regan & Gray Bt Mason & Sykes 2/1

 

Sturmer & Johnson Bt O'Leary & Hawkins 3/1

 

Mancer & Hildred  - Wilcox & Lundt AS

 

W Gray Bt K Sykes 3/1

 

I Johnson Bt G Hawkins 5/4

 

F Regan Bt J Mason 6/4

 

R Sturmer Bt  T O'Leary 5/4

 

G Hildred Bt D Wilcox 7/5

 

K Mancer Bt D Lundt 4/2

 

 Brougham HeightsFitzroy One  (5)       Tui  Inglewood One (4)

 

Goldsworthy & Christensen Bt Terry & Gower 1 Up

 

McLeod & Barriball Bt  Joseph & Gooch  3 Up

 

Diamond & Briscoe Bt Cottam & Van Kooten 1 Up

 

K Barriball Lost to  S Gower 6/5 

 

P Christensen Lost to R Gooch 3/2

 

W Goldsworthy Lost to  C Van Kooten 2 Down

 

P Briscoe  Bt T Terry 2 Up

 

C McLeod  Bt B Cottam 5/4

 

C Diamond Lost to B Joseph 3/2

 

Division 2:

 

New Plymouth  (4½)         Crowded House Waitara One  (4½)

 

Goldsworthy & Eichstaedt Lost to Baird & Yang 3/1

 

Stark & A Stewart  - Grylls & Russ AS

 

T Stewart & Powell  -  Martin & Rangitonga AS

 

G Goldsworthy Bt J Yang  5/4

 

M Eichstaedt Bt N Russ 2 Up

 

A Stewart  - Rangitonga AS

 

P.Stark Lost to P Martin 6/5

 

T Stewart  Bt S Grylls 2/1

 

D Powell Lost to D Baird 5/4

 

Todd Energy Manukorihi Two (4½)      Raybern Tumahu (4½)                  

 

Hodgkinson & Butler Beat Downes & Nicholls 1 Up

 

Fairhurst & Weir - Kennedy & Richie AS

 

Lester & Broadmore Beat Gray & Kelly 1 Up

 

S Weir Lost to D Nicholls 4/3

 

R Butler Lost to P Downes 6/5

 

R Broadmore Lost to A Richie 2/1

 

A.Hodgkinson Lost to S Kelly 1 Down

 

G Lester Bt G Kennedy 1 Up

 

P Fairhurst Bt B Gray 2/1

 

Westown Brown One (5½)     Raceway Cycles Kaitake One (3½)

 

Richardson & Maihi Beat Sim & Lovegrove 3/2

 

Maaka & Keegan  -  Sole & Heath AS

 

Hikaka & Webby Bt Andrews & Jordan 2/1

 

C Maihi Lost to B Lovegrove 5/3

 

G Richardson Bt C Sole 4/3

 

M Maaka Lost to C Jordan 2 Down

 

D Hikaka Bt J Heath 1 Up          

 

B Keegan Bt G Andrews 5/4 

 

C Webby Lost to R Sim 2/1 

 

 

 

 

 

Relative Club: