Men's Handicap Pennants Round 2 Results

 

Men's Handicap Pennant 2nd Round Results
North Taranaki Section Waitara GC Sunday 12th February 2017

 

Division One
New Plymouth (1) v Manukorihi 2 (8)
Singles

L Powell lost to K Voyle 6/4
T Johnson lost to R Broadmore 1 down
P Stark lost to P Fairhurst 1down
D Marshall lost to Paul Rauputu 7/5
J Baldwin bt N Lopusiewicz 2/1
B Kennedy lost to Daryl Baird 5/4
Fourball
Johnson & Powell lost to Voyle & Broadmore 5/3
Marshall & Stark lost to Fairhurst & Rauputu 5/4
Kennedy & Baldwin lost to Lopusiewicz & Baird 4/3

Manukorihi 1 (5½) v Westown (3½)
Singles
J Rayner – D O’Leary A/S
R Hamel bt J Kendall 5/3
K Southee bt C Ramage 1up
B Bellamy bt P Suniel 1up
I Sarten bt A Lundt 3/2
D Lewis lost to T O’Leary 2/1
Fourball
Rayner & Hamel bt O’Leary & Kendall 3/2
Southee & Bellamy lost to Ramage & Suniel 2down
Sarten & Lewis lost to Lundt & O’Leary 2down

 

Division Two
Tumahu (5
½) v Inglewood 1 (3
½)
Singles

R Hodson bt G Small 1up
K Dodunski bt C Van Kooten 6/4
P Smyth bt C Smith 1up
G Kennedy lost to T Terry 5/4
R Hayward – S Otene A/S
J Doyle – A Paterson A/S
Fourball
Hodson & Dodunski bt Small & Van Kooten 6/4
Smyth & Kennedy lost to Smith & Terry 1down
Hayward & Doyle – Otene & Patterson A/S

Sportys Bar Fitzroy 1 (2½) v Kaitake 1 (6½)
Singles
D Hanscombe lost to A Bennett 2/1
C Diamond bt C Sole 5/4
P Brisco lost to G Stewart 5/4
D Reid lost to A Crawford 4/3
W Powell bt J McKinley 4/3
B Rowland – G Andrews A/S
Fourball
Hanscombe & Diamond lost to Bennett & Sole 2/1
Brisco & Reid lost to Stewart & Crawford 5/4
Powell & Rowland lost to McKinley & Andrews 2/1

 

 

Taranaki Wide Section Hawera GC Sunday 12th February 2016


Division One
Eltham (7
½) v Te Ngutu 2 (1
½)
Singles
R Owen bt W Coxhead 4/2
B Bland bt B Walsh 6/5
J Bishop bt J Lovell 6/5
R Joll bt C Porter 2/1
Z Commerer lost to R Furness 1down
K Boland bt M Sharp 2/1
Fourball
Owen & Bland bt Coxhead & Walsh 7/6
Bishop & Joll – Lovell & Porter A/S
Commerer & Boland bt Furness & Sharp 1up

Pungarehu (2
½) v Manaia (6½)
R Van Der Fit lost to P Elliott 6/5
L Adamson lost to J Ngere 2/1
J Gilligan lost to K Murrell 1down
A Crowley lost to A Gibson 2down
A Rothwell lost to C Andreolli 7/6
D Simpson bt C Symes 2/1
Fourball
Van Der Fit & Adamson -  Elliott & Ngere A/S
Gilligan & Crowley lost to Murrell & Gibson 1down
Rothwell & Simpson bt Andreolli & Symes 1up
Waverley (5½) v Sportys Bar Fitzroy 2  (3
½) 
Singles
A Magee bt W Mehrtens 6/5
W Pope bt T Neil 1up
R Amon  lost to D Joubert 1down
N Alexander lost to N Northam 7/6
K Rees bt B Neil 6/4
D Singh – R Whitmore A/S

Fourball
Magee & Pope bt Mehrtens & Neil 2/1
Amon & Alexander lost to Joubert & Northam 4/3
Rees & Singh bt Neil & Whitmore 1up



Division Two
Patea (0) v Te Ngutu 1 (9)
Singles
N Williams lost to N Pearson 3/1
R Bourke lost to A Kemp 1down
G Rutten lost to B Symes 2/1
K Cameron lost to P Bishop 4/3
M Hawken lost to D Quintus 4/3
N Cameron lost to J Pittams 3/2
Fourball
Williams & Bourke lost to Pearson & Kemp 2/1
Rutten & Cameron lost to Symes & Bishop 4/3
Hawken & Cameron lost to Quintus & Pittams 3/2

Hawera (4) v Inglewood 2 (5)
Singles

D Sunnex – J Frederickson A/S
N Yeoman – C Reynolds A/S
A Kupe lost to A Castles 4/3
G Ragg – M Soffe A/S
A Ropiha bt T Schrider 2up
W Rio lost to P Spurdle 4/2
Fourball 
Sunnex & Yeoman bt Frederickson & Reynolds 2/1
Kupe & Ragg lost to Castles & Reynolds 2down
Ropiha & Rio – Schrider & Spurdle A/S

 

Waitara (1) v Kaitake 2 (8)
Singles
B Eriksen lost to I Johnson 6/5
J Klenner lost to C Jordan 2down
M Lima lost to F Regan 1down
B Davison lost to R Lewis 6/5
N Russ bt R Cloke 4/2
S Saward lost to R Benton 4/3

Fourball
Erikson & Klenner lost to Johnson & Jordan 6/5
Lima & Davison lost to Regan & Lewis 3/2
Russ & Saward lost to Cloke & Benton 2down

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Relative Club: