Men's Handicap Pennants Round 4 Results

 

Men's Handicap Pennant 4th Round Results
North Taranaki Section New Plymouth GC Sunday 5th March 2017

 

Cross Over Ties 1
Manunkorih1 (4
½) v Inglewood 1(4
½)
Singles

J Rayner – G Crawford A/S
R Hamel bt J McArthur 2/1
K Southee lost to C Reynolds 3/2
B Bellamy lost to C Smith 2/1
D Lewis bt T Terry 3/2
I Sarten – S Otene A/S
Fourball
Hamel & Rayner lost to Crawford & McArthur 2/1
Southee & Bellamy – Reynolds & Smith A/S
Sarten & Lewis bt Terry & Otene 1up

Westown (3½) v Tumahu (5½)
Singles
D O’Leary bt R Hodson 5/4
T Burn lost to D Gilbert 1down
J Kendall lost to K Dodunski 5/4
P Suniel lost to J Linn 1down
J Newland bt J Doyle 1up
T O’Leary – Z Lewis A/S
Fourball
O’Leary & Burn bt Hodson & Gilbert 4/3
Kendall & Suniel lost to Dodunski & Linn 2down
Newland & O’Leary lost to
Doyle & Lewis 2down
Fitzroy (3½) v New Plymouth (5½)
Singles

P Christensen – L Powell A/S
C Diamond bt M Shearer 4/2
P Brisco  bt T Johnson 8/6
D Reid lost to P Stark 5/4
W Powell lost to M Rubick 4/3
B Rowland lost to D Powell 2down
Fourball
Christensen & Diamond lost to Powell & Shearer 1down
Brisco & Reid bt Johnson & Stark 3/2
Powell & Rowland lost to Shearer & Powell 1down

Kaitake 1 (1½) v Manukorihi 2 (7½)
Singles
C Sole lost to S Voyle 3/1
G Stewart  bt R Broadmore 3/2
J Carthew lost to R Butler 2down
A Crawford lost to P Fairhurst 4/3
J Heath lost to P Rauputu 4/3
G Andrews lost to D Baird 3/2

Fourball
Sole & Stewart – Voyle & Broadmore A/S
Carthew & Crawford lost to Butler & Fairhurst 4/3
Heath & Andrews lost to Rauputu & Baird 3/2

 

Taranaki Wide Section Kaitake GC Sunday 5th March 2017


Division One
Eltham (6) v Waverley (3)
Singles
R Owen lost to J Boon 3/1
J Bishop bt W Pope 1up
R Joll bt R Amon 6/5
Z Commerer lost to N Alexander 2/1
K Boland bt D Singh 4/3
P Hawkes lost to K Rees 3/2
Fourball
Owen & Bishop bt Boon & Pope 1up
Joll & Commerer bt Amon & Alexander 3/2
Boland & Hawkes bt Singh & Rees 2/1
Pungarehu (7) v Te Ngutu 2 (2)
Singles
R Vanderfits bt B Walsh 3/2
M VanDerPoel bt G Savage 1up
J Gilligan bt J Lovell 2/1
A Crowley – C Porter A/S
T VanDerPoel lost to R Furness 5/4
D Simpson bt M Sharp 6/5
Fourball
Vanderfits & VanDerPoel bt Walsh & Savage 2up
Gilligan & Crowley – Lovell & Porter A/S
VanDerPoel  & Simpson bt Furness & Sharp 3/2

 

Fitzroy 2(5) v Manaia (4)
Singles
W Mehrtens bt T Larsen 1up
T Neil bt R Le Fleming 3/2
D Joubert lost to J Ngere 2/1
B Neil bt P Heta 5/4
N Northam bt G Elliott 3/2
R Whitmore lost to C Symes 5/4
Fourball
Mehrtens & Neil lost to Larsen & Le Fleming 1down
Joubert & Neil bt Ngere & Heta 4/3
Northam & Whitmore lost to  Elliott & Symes 5/4

 

Division Two
Waitara (7½) v Hawera (1½)
Singles
J Klenner lost to S Craven 2down
M Lima bt N Yeoman 5/4
S Betteridge bt A Kupe 3/2
S Perry – M Walker A/S
N Russ bt G Ragg 3/1
S Saward bt A Ropiha 4/3
Fourball
Klenner & Lima bt Crave & Yeoman 2up
Betteridge & Perry bt Kupe & Walker 2up
Russ & Saward bt Ragg & Ropiha 4/3

 

Patea (5) v Inglewood (4)
Singles
R Finlay bt J Frederickson 3/1
M Taikato – S Gower A/S
G Rutten lost to M Soffe 8/6
M Hawken – T Schrider A/S
C Hori – P Spurdle A/S
N Cameron bt P Joseph 6/5

Fourball
Finlay & Taikato – Frederickson 7 Gower A/S
Rutten & Hawken lost to Soffe & Schrider 8/6
Hori & Cameron bt Spurdle & Joseph 2/1

 

Te Ngutu 1 (3) v Kaitake 2 (6)
Singles
W Coxhead – I Johnson A/S
N Pearson lost to C Jordan 4/3
A Kemp lost to R Lewis 1down
B Symes lost to R Sturmer 4/3
J Morris – R Cloke A/S
J Pittams bt C Farrant 2/1

Fourball
Coxhead & Pearson lost to Johnson & Jordan 4/3
Kemp & Symes lost to Lewis & Sturmer 5/4
Morris & Pittams bt Cloke & Farrant 2/1

 

 

 

 

 



 

 

 

Relative Club: